Domáce zvieratá sú pre mnohých ľudí skvelými spoločníkmi. Veľakrát sa však stane, že zviera ľudí časom omrzí, či sa rozmnožia a majitelia ich už nechcú. A hoci nie je úplne jednoduché nájsť niekoho kto by ich chcel, či organizáciu alebo útulok, ktorá by sa ich ujala, sa dá takmer vždy. O to viac smutné sú príbehy, kedy človek nájde na ulici v krabici či dokonca v igelitke pohodené zviera.
Podobný prípad sa pritom stal v Hlohovci, kde niekto nechal na ulici krabicu s dvoma pieskomilmi. Na ňu pritom upozornila Hlohovčanka prostredníctvom príspevku v skupine na Facebooku. „Zdravím, pred cukrárňou Balkán niekto nechal túto krabičku. Príďte si ich zobrať a pomôcť im,“ napísala k uverejnenej fotografii.
FB/Fraštačani
Hlohovčania zostali z tejto správy v nemom údive a neverili, že niekto niečo také dokáže urobiť. „Kokos, tak toto už je moc…“ napísala Erika. „Toto nie je riešenie. Je veľa skupín, kde mohli dať inzerát a darovať. Ach bože,“ komentovala príspevok Jarka. „Prosím vás hlavne ich niekto zoberte z toho úpeku a krabice bez vzduchu,“ uviedla Simona. „Toto je skorej tak na fotku s kamerového záznamu… nech sa pekne hanby,“ napísala Erika.
V príspevku však neskôr autorka písala, že si pieskomilov niekto zobral: „Už sú darované. Pani čo ich tu nechala pozdravujeme, vyzerala, že má viac rozumu.“ Na komentár autorky reagovala aj užívateľka Jarka: „Aspoň že si ich niekto zobral. Som písala dcére, tiež by si ich zobrala. Ale chvála Bohu už ich niekto má. Pani čo ich tam dala, sa môže hanbiť. Ďakujem.“
„Novelou zákona o veterinárnej starostlivosti sa zakazuje týranie zvieraťa, za ktoré sa považuje aj opustenie zvieraťa s úmyslom zbaviť sa ho,“ vysvetľuje advokátska koncipientka Barbora Kútna.
„Máme trestný čin zanedbania starostlivosti o zvieratá, keď niekto spôsobí tým, že zanedbá tú starostlivosť, spôsobí smrť, alebo aj určité trvalé následky, tak sa dopustí trestného činu a môže byť odsúdený až do výšky dvoch rokov na trest odňatia slobody,“ informovala expertka. Ako dodal majiteľ senického útulku, psi sa ako predátori nedokážu po narodení samé uživiť. Zodpovednosť za ich život je teda na ľuďoch, uvádza Plus jeden deň.