Stále väčší neporiadok, smrad a šíriace sa potkany pri kontajnerových stojiskách v Holíči komplikujú obyvateľom každodenný život. Mnohí z nich sú rozhorčení, prečo mesto nepodniká konkrétne kroky na zlepšenie situácie, prečo stále viac platia za odpad a prečo mestská polícia nezavádza kamery, ktoré by monitorovali pohyb a správanie ľudí v blízkosti kontajnerov.
Tieto problémy však nevznikajú samé od seba. Mnohé kontajnerové stojiská sú plné preplnených košov, odpadky sa váľajú po zemi. Mesto Holíč informuje, že to často vyzerá tak, akoby sa niektorí obyvatelia pri vyhadzovaní odpadkov už ani neobťažovali nájsť voľný priestor v kontajneri a radšej odpad položia vedľa.
„Máme kontajnery priamo pred domom a vidím, že cez deň sú okej, večer tam napochodujú rôzne indivídua a všetko tam rozhádžu, a do rána je to tam čistá katastrofa,“ reaguje jeden z obyvateľov Holíča. „A keď dobre zafúka, máme pekný bordel aj pred domom… ja sa potom nedivím, že nechajú ľudia spáčok pri popolnici, keď sa k nej cez ten bordel nemôžu dostať.“
Skutočne, za neporiadok nemôžu len tí, ktorí sa k odpadkom dostanú náhodou, a teda ľudia bez domova. Viaceré prípady, ako dokonca sliepka vyhodená v kontajneri určenom na papier, poukazujú na ľahostajnosť ľudí žijúcich v tomto okolí. Za správne triedený odpad, a teda papier, plasty, sklo, kovy a tetrapaky, mesto nezaplatí zberovej spoločnosti nič. Ale za odpad, ktorý je znehodnotený nesprávnym triedením, sa už platí.
K týmto nákladom sa ďalej pridáva aj pozberové vozidlo. Toto vozidlo každý deň jazdí po uliciach Hlohovca a zbiera odpadky, ktoré končia mimo kontajnerov, alebo, ešte horšie, sú nelegálne vyhodené v lese či na iných miestach, kde sa zbavenie odpadu zdá byť jednoduchšie. Len do júla tohto roka pozberové vozidlo vyzbieralo v meste takmer 80 ton odpadu. V prípade, že by bol odpad správne odovzdaný na zberný dvor, ktorý je zadarmo, náklady by boli podstatne nižšie.
Mesto sa preto svojich obyvateľov pýta, prečo platiť za odpad, ktorý mohol byť jednoducho správne vytriedený. Čím viac odpadu bude vytriedeného správne, tým menej peňazí z mestského rozpočtu pôjde na zbytočné náklady.
Aj keď mesto robí, čo môže, čistotu okolia majú teda obyvatelia vo vlastných rukách. Nezáleží na tom, či ide o kontajnerové stojiská, predzáhradky pri bytových domoch, alebo obyčajné papieriky, ktoré sa povaľujú na uliciach.