Prišiel vám podozrivý e-mail? Ministerstvo vnútra radí, čo robiť pri hrozbách bombového útoku


Ako sa zachovať pri bombových hrozbách?

Foto: Prišiel vám podozrivý e-mail? Ministerstvo vnútra radí, čo robiť pri hrozbách bombového útoku Foto: pixabay.com

Anonymné hlásenia o bombách sa posledné týždne opakujú na školách, v bankách aj na úradoch. Záchranné zložky zabezpečujú čo najväčšiu bezpečnosť vzhľadom k tomu, že nikdy nie je jasné, či ide o planý poplach alebo o skutočné riziko. Ministerstvo vnútra na situáciu reaguje a občanom radí, ako sa treba správať pri hrozbách bombového útoku.

Zachovajte pokoj

Potrebné je zostať v pokoji a neprepadať panike. Tá môže situáciu ešte viac zhoršiť.

Hrozba prišla e-mailom

Pokiaľ vám príde hrozba do e-mailovej schránky, prílohy, ktoré sú v nej priložené neotvárajte, neklikajte na ne a ani ich nesťahujte.


Informovanie polícia

Pokiaľ viete alebo ste boli informovaný o bombovej hrozbe, neodkladajte kontaktovanie polície. Poskytnite jej všetky dôležité informácie.

Dodržujte bezpečnú vzdialenosť

Pokiaľ uvidíte predmet, ktorý sa vám bude javiť ako podozrivý, nepribližujte sa k nemu a ani s ním nijak nemanipulujte. Hrozbu nahláste polícií, ktorej predmet detailne opíšte a priblížte čo najpresnejšie jeho polohu.

Nasledujte pokyny evakuačného plánu

Každá inštitúcia a budova by mala vlastniť evakuačný plán. Riaďte sa ním a sledujte jeho pokyny. Dodržujte pokyny polície.


Vyhýbajte sa riziku

Pokiaľ polícia označí budovu alebo oblasť za nebezpečnú, nepribližujte sa k nej a zostaňte na bezpečnom mieste v dostatočnej vzdialenosti.

Dôkazy si odložte

Obdržané e-maily a správy nemažte a nerobte s nimi žiadne zmeny, Môžete tak ovplyvniť podstatné dôkazy, s ktorými bude pracovať polícia.

Informovanie je základ

V prípade, že disponujete akýmikoľvek informáciami, je potrebné, aby ste ich včas a detailne nahlásili miestnej polícii.

Opatrenia Ministerstva vnútra SR, Zdroj: banskabystrica.sk



Zdroj: banskabystrica.sk

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj