Koleso vzniklo v Bolerázi, tešili sa mnohí. Nová štúdia to nedokazuje, kto rozšíril túto teóriu?


Vzniklo koleso na Karpatoch? Hádanka o jeho pôvode stále nie je vyriešená

Foto: Koleso vzniklo v Bolerázi, tešili sa mnohí. Nová štúdia to nedokazuje, kto rozšíril túto teóriu? Foto: Ilustračné/Pixabay

Jeden z najrevolučnejších objavov ľudstva, ktorý pomohol transformovať všetky oblasti od dopravy až po obchod, má svoje korene obostreté záhadou. Už tisíce rokov sa vedci snažia určiť, kde vzniklo koleso. Napriek rozšírenému presvedčeniu, že pochádza z Mezopotámie, Američania začínajú špekulovať, že má pôvod na území dnešného Slovenska, konkrétne v oblasti Boleráz pri Malých Karpatoch. Táto teória vzbudila záujem, no Denník N uvádza na pravú mieru informácie, ktoré boli rozšírené českou televíziou.

Americký historik Richard Bulliet spolu s technikmi Leeom Alacoqueom a Kaiom Jamesom, predstavili teóriu, ktorá kladie vznik prvého kolesa práve do tejto oblasti. Tím analyzoval „bolerázske“ nálezy, medzi ktorými boli aj miniatúrne hlinené modely vozov. Prinášajú nový pohľad, ktorý kladie pôvod tohto prelomového vynálezu do oblasti Slovenska, konkrétne k trnavskej obci Boleráz. Táto teória vzbudila záujem, no jej základy treba objasniť.

Zdroj: royalsocietypublishing.org

Ako to teda bolo?

Archeológ zo Slovenského národného múzea, Pavol Jelínek, približuje bolerázsku skupinu, ktorá patrí do väčšieho bádenského kultúrneho okruhu. Je pomenovaná podľa dediny Boleráz na západnom Slovensku, kde bola prvýkrát identifikovaná. Tento názov však nemusí nutne znamenať, že všetky objavy spojené s touto kultúrou majú úzku spojitosť so Slovenskom, či už historickú alebo etnickú. Prítomnosť hlinených modelov vozov a iných artefaktov v tejto oblasti však slúži ako zaujímavý podklad pre teóriu o vzniku kolesa.

Prvé formy kolies mohli vzniknúť z jednoduchých drevených valcov, ktoré ľudia v minulosti využívali na transport ťažkých bremien, hlavne v baníctve. V tomto období sa veľkej popularite tešila najmä meď. Pri práci v úzkych, kľukatých karpatských chodníkoch sa valce mohli vyvinúť do sofistikovanejších podôb, kde pridanie drážok a neskôr umiestnenie kolies na nápravy zlepšilo manévrovateľnosť vozidiel. Tieto kroky viedli k vývoju vozov, ktoré zjednodušili prepravu tovaru, zlepšili logistiku a umožnili expanziu obchodu.


Nálezy z oblasti Bolerázu zahŕňajú aj miniatúrne modely vozov a keramiku, ktorá pochádza z obdobia okolo 3 600 rokov pred naším letopočtom. Američania ich zjavne považujú za dôkaz existencie kultúry, ktorá bola schopná vyvinúť zložitejšie dopravné prostriedky. Zároveň však treba podotknúť, že tieto dôkazy nie sú jednoznačné a nemusia priamo naznačovať, že koleso vzniklo práve na Slovensku.

Zdroj: royalsocietypublishing.org
Napriek tomu, že teória Richarda Bullieta a jeho tímu prináša nový pohľad na otázku „Kde vzniklo koleso?“ medzi odborníkmi stále prevažuje názor, že pochádza skôr z technologicky vyspelejších kultúr Mezopotámie či Ponta. Aj tak však hypotéza o bolerázskej kultúre poskytuje zaujímavé podnety na ďalší výskum a otvára dvere k novým otázkam o vplyve miestnych podmienok na vývoj tohto prelomového vynálezu.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj