Vláda schválila nový stavebný zákon, ktorý má zjednodušiť a urýchliť stavebné procesy a zároveň zaviesť prísnejšie pravidlá pre nepovolené stavby. Hlavným cieľom tejto legislatívy je modernizovať štátnu stavebnú správu, odbremeniť administratívu pre stavebníkov a skrátiť proces schvaľovania pre projekty, ako sú rodinné domy a menšie bytové domy. Nový zákon má tiež reagovať na problém tzv. „čiernych stavieb“, teda stavieb, ktoré boli postavené bez povolenia. Informoval o tom minister dopravy Jozef Ráž ml. na stredajšej tlačovej konferencii.
Nový návrh zákona, ktorý pripravilo Ministerstvo dopravy, bude ešte predložený na schválenie do parlamentu, pričom plánovaná účinnosť je od 1. apríla 2025. Jednou z kľúčových zmien, ktoré nový stavebný zákon prináša, je odstránenie komplikovaného dvojstupňového procesu stavebných zámerov. Kým doteraz sa stavebné zámery posudzovali v územnom konaní a následne v stavebnom konaní, teraz by mal byť proces jednoduchší a kratší, čím sa odstráni duplicita vyjadrení dotknutých orgánov a účastníkov. Týmto spôsobom by sa malo uľahčiť plánovanie a výstavba, pričom sa skráti čakacia doba na schválenie projektov.
“Zákon v prvom rade významne znižuje administratívnu záťaž pre občanov, stavebníkov, podnikateľov, developerov, štát a stavebné úrady. Zjednodušuje celý proces povoľovania a realizácie stavieb, od návrhu stavebného zámeru po kolaudáciu. Zabezpečuje podmienky pre naplnenie základných požiadaviek na stavby počas celého ich životného cyklu. Zavádza postupnú realizovateľnú centralizáciu, elektronizáciu, digitalizáciu a profesionalizáciu stavebnej agendy,” priblížil minister.
Ráž uviedol, že nový stavebný zákon prináša novú definíciu pre drobné stavby a stavebné úpravy. Medzi drobné stavby, na ktoré už nebude potrebné ohlásenie, ak sa nenachádzajú na verejných priestranstvách alebo bližšie ako dva metre od susedného pozemku, patria letné kuchyne, kôlne, garáže či prístrešky pre autá so zastavanou plochou do 50 metrov štvorcových, bazény s rozmermi do 25 metrov štvorcových a fotovoltické zariadenia s výkonom do sto kilowattov. Zákon zároveň rozširuje aj kategóriu jednoduchých stavieb.
Rozširuje sa tiež okruh osôb, ktoré môžu byť sankcionované za porušenie zákona v oblasti výstavby. Sankcie sa tak budú vzťahovať aj na zhotoviteľov stavieb, osoby poverené stavebným dozorom a stavbyvedúcich. Tieto osoby nesú zodpovednosť, keďže pri prevládajúcom dodávateľskom spôsobe výstavby samotný stavebník je iba objednávateľom a priamo výstavbu neriadi.
Nový stavebný zákon ešte čaká na schválenie parlamentom. Stavebné spoločnosti dúfajú, že nová legislatíva pomôže v období klesajúceho dopytu a zlepší celkové podmienky v oblasti stavebníctva.