Dnes je 106. výročie ukončenia 1. svetovej vojny. Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku, viete ako vznikol?


Symbolom veteránov sa stal kvet vlčieho maku, ako vznikol?

Foto: Dnes je 106. výročie ukončenia 1. svetovej vojny. Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku, viete ako vznikol? Foto: Pixabay

Dnes stretneme na uliciach ľudí, ktorým sa bude na kabáte vynímať červený kvet divého maku. Viete čo tento kvet symbolizuje? 11.11. o 11:11 v roku 1918 sa oficiálne ukončila prvá svetová vojna. Tento deň je aj medzinárodným dňom vojnových veteránov.

Zo 65 miliónov vojakov všetkých bojujúcich štátov ich zahynulo 8 miliónov a ďalších 21 miliónov sa zranilo, alebo doživotne ostali zmrzačení.

K príležitosti 106. výročia od ukončenia 1. svetovej vojny sa vyjadril aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. „Nepremárnime historickú šancu a venujme všetko svoje úsilie spravodlivému mieru. Zaväzuje nás k tomu úcta k veteránom, hrdinom aj obyčajným ľuďom, ktorí prišli o život počas tragického ozbrojeného konfliktu, a ku všetkým, čo prežili peklo na zemi a vrátili sa domov s jazvami na tele i na duši,“ uvádza prezident vo svojom príspevku. Pod príspevkom sa mu množia rôzne komentáre.

Na hodnotu mieru netreba zabúdať, nie je samozrejmosťou,“ prihovoril sa podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) na vojenskom cintoríne v bratislavskej Petržalke-Kopčanoch. Tam si aj on pripomenul Medzinárodný deň vojnových veteránov.


Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) sa vyjadril, že národ sa dokázal postaviť na odpor zlu a prejavil odvahu nasadiť vlastné životy na obranu svojej krajiny, informuje o tom STVR na svojej stránke.

Symbol červeného maku vznikol vďaka básni „In Flanders Fields“ od Johna McCrae. Zložil ju v máji 1915 počas bojov belgické mesto Ypres.

Napriek tomu, že bol vojenským chirurgom, na útrapy a bolesť ranených vojakov, ktorých ošetroval v poľnom obväzisku, si nemohol zvyknúť. Svoju bolesť tlmil písaním básní. Osobitne sa ho dotkla smrť priateľa a bývalého žiaka poručíka Alexisa Helmera z Ottawy, ktorý bol zabitý výbuchom granátu 2. mája 1915,  “ uvádza vhu.sk na svojom webe.

Najprv báseň napísal, potom ju zahodil, ale jeho kolega ju poslal do Anglicka, kde ju aj vydali. Autor inšpiroval dielom americkú členku asociácie Mladí kresťania Moinu Michaelovú k myšlienke vytvoriť z kvetu červeného maku symbol obetí dovtedy najväčšieho celosvetového vojnového konfliktu.

Prvýkrát svoju predstavu realizovala v USA v roku 1920, keď červený mak ako symbol spomienky na vojnové hrôzy prijali americkí veteráni. V roku 1921 ju nasledovala francúzska Anne Guerin, ktorá tento symbol nového života rozšírila medzi kanadských a britských legionárov,“ dodáva ďalej vojenský historický ústav.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj