Ako sa vyhnúť riziku požiaru, pokiaľ kúrite drevom? Základom bezpečnosti je prevencia


Vyhnite sa riziku vzniku požiaru pri kúrení v domácom krbe

Foto: Ako sa vyhnúť riziku požiaru, pokiaľ kúrite drevom? Základom bezpečnosti je prevencia Foto: ilustračné, unsplash.com

So zimným obdobím si mnohí spájame útulnú atmosféru, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj teplo domáceho krbu. K návratu k tuhým palivám navyše mnohých motivujú zvyšujúce sa ceny energií. Ich používanie má však aj určité negatíva, medzi ktorými je aj zvýšené riziko vzniku požiaru.

Či už kúrite tuhým palivom len príležitostne, alebo je vaša nehnuteľnosť na tento spôsob vytvárania tepla odkázaná, bezpečnostné zásady, ktoré vám pomôžu predísť nešťastiu, sú viac-menej rovnaké. Základom je predovšetkým prevencia a pravidelné kontroly vykurovacích zariadení.

Ako upozorňuje obyvateľov aj vedenie obce Hontianska Ves, nedodržiavanie týchto pravidiel má každoročne počas vykurovacieho obdobia za následok zvýšený počet požiarov v bytových aj nebytových priestoroch, prípadne v komínoch či dymovodoch. Všeobecne zhrnuté sú aj vo vyhláške ministerstva vnútra číslo 401/2007, ktorá upravuje používanie vykurovacích telies rôznych typov.

Vyhláška stanovuje vzdialenosť komína od ostatných drevených častí, ktorá by nemala prekročiť 10 centimetrov, od krokiev dreveného krovu má byť vzdialená minimálne 30 centimetrov. Ak to nie je možné dodržať, možno použiť nehorľavú izoláciu.

Dôležité je dodržiavanie lehoty čistenia komínov. Pre rodinné domy používajúce kotol na tuhé palivá platí povinnosť vykonať kontrolu každé 4 mesiace, čiže trikrát do roka. V prípade kotla na plyn je to raz za kalendárny rok.

Pravidelné čistenie a kontrolu komína môže vykonať aj sám majiteľ, prípadne užívateľ nehnuteľnosti. Profesionálny kominár je potrebný pred kolaudáciou nového komína, po vyvložkovaní komína, pri zmene palivového spotrebiča na iný druh paliva a po požiari.


Vznietenie nevyčistených sadzí v komíne je vôbec najčastejšou príčinou požiarov súvisiacich s vykurovaním v domácnostiach. Pri horení týchto sadzí môže vzniknúť vo vnútri komína teplota viac než 1000 °C. To môže spôsobiť vznietenie ďalších horľavých látok, prípadne môže pod vplyvom vysokej teploty komín prasknúť a otráviť splodinami nič netušiacich obyvateľov.

Požiar môže tiež vyvolať aj nesprávna obsluha palivového spotrebiča, manipulácia so žeravým popolom, umiestnenie horľavých látok v blízkosti palivového spotrebiča, nesprávne umiestnenie alebo inštalácia palivového spotrebiča či zamurovaná hrada v komíne.

Vzniknutý požiar sa nepokúšajte hasiť vlastnoručne

Pri snahe o svojpomocné uhasenie požiaru môže dôjsť k ťažkým zraneniam, či už z odletených iskier, alebo nadýchania sa jedovatých splodín. Už pri vzniku rizikovej situácie, napríklad v prípade vznietenia sadzí, sa odporúča bezodkladne skontaktovať hasičov.

Horiace sadze možno hasiť len suchým pieskom. Voda sa totiž v rozpálenom komíne mení na paru, pričom zväčší svoj objem až 1700-krát. Môže tým dôjsť až k prasknutiu muriva.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj