Trnava získala ako jediná zo Slovenska unikátne ocenenie URBACT Good Practices 2024 za projekt dvora Agátka


Trnava získala európske ocenenie URBACT Good practices 2024

Foto: Trnava získala ako jediná zo Slovenska unikátne ocenenie URBACT Good Practices 2024 za projekt dvora Agátka
Galéria: 6 fotiek
Foto: Mesto Trnava

Koncom októbra získala Trnava spolu s ďalšími 115 európskymi mestami ocenenie URBACT Good practices 2024 za projekt revitalizácie sídliskového dvora Agátka. Toto významné ocenenie udeľuje Monitorovací výbor URBACT mestám, ktoré sa prihlásili do výzvy operačného programu Európskej únie URBACT IV, a ktorých riadenie a iniciatíva sú pôsobivé, participatívne, integrované, relevantné a ľahko aplikovateľné do iných európskych miest.

Všetky ocenené mestá sa stanú súčasťou komunikačnej kampane a budú hlavnými aktérmi Mestského festivalu URBACT 2025 vo Vroclave, kde predstavia svoje iniciatívy v oblasti udržateľného rozvoja a inšpirujú ostatné mestá k spolupráci.

FB/URBACT

Operačný program URBACT, ktorý funguje od roku 2002, je unikátny európsky výmenný a vzdelávací program pre mestské samosprávy. Pomáha mestám vytvárať integrované opatrenia na podporu trvalo udržateľného rozvoja v Európe.

V rámci programu URBACT mestá zdieľajú skúsenosti, učia sa navzájom a vytvárajú riešenia v podobe akčných plánov osvedčených praktík. Sieť sa tvorí zo 8 až 10 miest z rôznych krajín, ktoré spolupracujú na témach súvisiacich s udržateľným rozvojom. Na Slovensku platformu URBACT koordinuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR).

Vďaka spoločnej práci mesta a jeho obyvateľov, ktorý sa participatívne podieľali na jeho návrhu, vznikol v Trnave kvalitný verejný priestor slúžiaci na oddych a relax detí i dospelých, ktorý je inšpiráciou pre ďalšie slovenské i európske mestá,“ dodáva mesto.


Projekt Agátka

Projekt Agátka, ktorý bol vytvorený v spolupráci mesta a jeho obyvateľov, sa stal realitou. Veľký, bezpečný priestor ponúka miesto na oddych a relax pre deti aj dospelých, vrátane detských hier, komunitnej záhrady, umelého potoka a verejných toaliet.

Participatívne plánovanie začalo verejnými stretnutiami v roku 2017, kde občania diskutovali o podobe priestoru a mohli vyjadriť svoje názory cez dotazníky. Výsledky prieskumu boli zapracované do architektonickej súťaže, pričom cieľom bolo vytvoriť priestor, ktorý bude vyhovovať potrebám návštevníkov a zároveň zohľadní adaptáciu na zmenu klímy a správu dažďovej vody.

Obyvatelia okolitých bytových domov sa tak môžu tešiť z 250-metrového potoka, komunitnej záhrady, trampolíny, drevených herných prvkov, vodných atrakcii a šmykľavky aj pre dospelých. Súčasťou projektu sú aj verejné toalety so zázemím a nové chodníky, pričom sa počíta aj s napojením Agátky na sieť cyklotrás.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj