Keďže sa blížia Vianoce, pre mnohých to je čas plný hektického zháňania darčekov. S tým je spojená panika a stres, či všetko stihnú nakúpiť.
Ako píše polícia na sociálnej sieti, parkoviská pri nákupných centrách bývajú veľké. Akonáhle sa však začne predvianočná nákupná horúčka, je to miesto, kde sa stres môže prejaviť nepozornosťou a „ťukancami“ pri parkovaní a cúvaní.
Polícia preto upozorňuje vodičov, aby v tomto období zvýšili opatrnosť, najmä v okolí nákupných centier a obchodov. Zbytočne sa neponáhľali, jazdili a parkovali tak, aby Vianoce nepokazili sebe ani druhým.
Trnavskí policajti len za posledný týždeň evidujú 9 dopravných nehôd, kedy vinník odišiel z miesta nehody. Vo väčšine prípadov nešlo o vážne nehody, ale skôr o škodové udalosti na odstavných plochách a parkoviskách pred nákupnými centrami, ktoré vedia účastníci medzi sebou vyriešiť v priebehu niekoľkých minút cez poisťovací formulár.
„V prípade, že sa vodiči nevedia na mieste dohodnúť, kto udalosť zavinil, na pomoc si môžu zavolať policajnú hliadku,“ uviedla polícia.
Podľa polície je zo zákona každý vodič povinný zotrvať na mieste nehody a aj na mieste škodovej udalosti. Ak sa stane nehoda alebo škodová udalosť bez účasti druhého vodiča, vodič je povinný to riešiť na mieste udalosti.
„Naozaj nestačí, aby vodič nechal za stieračom na seba kontakt a odišiel. V prípade, že vodič nevie dohľadať vodiča druhého vozidla, napr. pred obytným domom či na parkovisku, môže požiadať o pomoc opäť policajtov, ktorí osobu podľa evidenčného čísla na aute vylustrujú a skontaktujú,“ píše polícia.
Policajti sa vždy snažia dopátrať k vodičovi, ktorý bol účastníkom nehody. Za účelom jeho stotožnenia sa preveria kamerové záznamy. Vodičovi, ktorý takúto nehodu zavinil a navyše z miesta nehody ušiel, hrozí v správnom konaní sankcia vo výške až do 1000 eur, v závažnejšom prípade až do 1300 eur. Okrem pokuty navyše aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá.
„Policajt vždy zadrží vodičovi vodičský preukaz a v zmysle zákona mu môže hroziť, že si za volant nesadne minimálne 12 a maximálne až 60 mesiacov. Vodičský preukaz navyše polícia vráti vodičovi až po tom, čo znovu absolvuje odborné preskúšanie a pri dlhšom zákaze nad 24 mesiacov musí vodič preukázať opäť okrem odbornej spôsobilosti aj zdravotnú a psychickú spôsobilosť na vedenie vozidla,“ dodala polícia.