Hackathon odhalil potenciál mladých talentov. Tímy navrhli riešenia na zlepšenie riadenia dopravy v Trnave


Hackathon 2024 pozná svojich víťazov. Čo bolo úlohou súťažných tímov?

Foto: Hackathon odhalil potenciál mladých talentov. Tímy navrhli riešenia na zlepšenie riadenia dopravy v Trnave
Foto: Mesto Trnava | Zobraziť galériu

Trinásty hackathon pod hlavičkou Hacknime.to, ktorý zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v trnavskom Malom Berlíne, spoznal svojich víťazov. 

Cieľom podujatia a úlohou súťažných tímov bolo navrhnúť riešenie na zlepšenie riadenia dopravy v Trnave pomocou umelej inteligencie a strojového učenia, aby bola dynamická doprava v meste efektívnejšia a bezpečnejšia pre všetkých, vrátane chodcov a cyklistov.

Osem súťažných tímov odovzdalo a predstavilo svoje riešenia. Víťazom hackathonu sa stal tím SmarTTeam, ktorý navrhol inteligentné riadenie dopravy pomocou dvoch modelov umelej inteligencie – Q Learning a LSTM (Long Short-Term Memory). LSTM sa ukázal ako efektívnejší pri predpovedaní dopravných tokov.  Modely boli trénované na syntetických dátach, samotné riešenie je však navrhnuté tak, aby bolo schopné trénovať modely na reálnych dopravných údajoch.

Mesto Trnava

Cieľom je, aby systém v reálnom čase získaval dáta zo smart križovatiek a posielal späť semaforom optimálne plány. Tým sa znížia čakacie doby na križovatkách, zlepší plynulosť premávky, zníži spotreba paliva a emisie a efektívnejšie sa využije dopravná infraštruktúra mesta.

„Za naším úspechom vidím najmä to, že sme mali prítomné všetky roly, zvládli sme synchronizáciu, dobrý manažment a samozrejme aj nejaký ten tech skill. Rozvrhli sme si, čo chceme prezentovať, držali sme sa pri zemi a vytvorili realizovateľný prototyp a myslím si, že pomohlo aj to, že sme proste domáci. Trnava a okolie; museli sme to vyhrať – pre naše mesto,“ zhodnotil po výhre člen víťazného tímu Denis Helienek.


Druhé miesto získal tím Incomodum s návrhom Traffi, ktorý je integrovaný do systému Invipo. Používa model strojového učenia na spracovanie reálnych dát z križovatiek a tvorí optimalizované plány pre semafory a hodnotenie križovatiek. Systém je modulárny a dokáže sa učiť z externých zdrojov, ako je aplikácia Waze, a tieto dáta využiť na zlepšenie dopravy.

Mesto Trnava

Tím DreamTeam, ktorý skončil na treťom mieste, sa zúčastnil hackathonu po prvýkrát. Ich riešenie využíva cenovo dostupné kamerové systémy s technológiami strojového učenia a rozpoznávania vzorov. Tím si osobne prezrel vybrané križovatky, kde spočítavali vozidlá, a na základe získaných a poskytnutých dát vytvorili simuláciu križovatiek. Do tejto simulácie následne implementovali AI na optimalizáciu riadenia dopravy.

Tímy na prvých troch miestach si rozdelili finančnú odmenu 6 000 eur. Novinkou bola cena poroty, ktorú získal tím Orchestra - hoci nesplnili všetky požadované kritériá, ukázali veľký potenciál a inovatívny prístup k riešeniu výzvy.

 





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj