Neumyté a lepkavé poháre na vianočných trhoch v Trnave? Ľudia sa sťažujú a boja o svoje zdravie


Trnavčania sa sťažujú, že na vianočných trhoch neumývajú poháre

Foto: Neumyté a lepkavé poháre na vianočných trhoch v Trnave? Ľudia sa sťažujú a boja o svoje zdravie
Foto: Facebook/Mesto Trnava

Na sociálnej sieti sa objavili sťažnosti viacerých Trnavčanov, ktorí tvrdia, že na vianočných trhoch dostali neumyté a lepkavé poháre.

„Všimla som si na trhoch, že tie vianočné poháriky sa zbierajú a idú do obehu bez umytia. Ja som dostala lepkavý a aj som im ho vrátila. Pýtala som sa ich, prečo to nie je umyté. Oni tvrdili, že to nemajú kde umyť. To vážne? Dôsledky chorôb a infekcií bude vedieť čoskoro… Neviete náhodou o to niečo viac? pýtala sa Trnavčanka v príspevku,“ ktorý rozvíril diskusiu.


Názory Trnavčanov

To, že poháre po každom zákazníkovi neumývajú, tvrdia viacerí ľudia. „Bohužiaľ, presne toto mi dnes hovorila zákazníčka, lebo vraj stánky nemajú vodu a tie zálohované poháre nemajú kde umyť a do prineseného nesmú naliať, lebo to hygiena nepovolí,“ komentovala príspevok Ivana. „Presne tak, podávajú sa poháre použité po druhých ľuďoch… fuj, otras,“ napísala Barbora.

„Strašné voľačo, preto sme bolí chorí... Kde je hygiena? Hlavne, že pýtajú za 2 eurá. Drzé, nie?“ pýtala sa Iveta. „Ja som sa to dnes tiež pýtala a dostala som odpoveď, že im to umýva jedna firma za poplatok,“ uviedla Anna.

Zdroj: Facebook/Mesto Trnava


„Mne predávajúca hovorila, že to chodí firma umývať do Rakúska. Idem tam, kde majú jednorazové a hotovo,“ tvrdí Miroslav.

„Ja som odpoveď dostala. Na moju otázku o hygiene, pretože som počula od viacerých ľudí, že dostali zápaly pier po použití eko pohárov, ma mesto Trnava informovalo, že mám slabú imunitu a všetci máme v sebe herpes. A poniektorí Trnavčania mi odporučili, aby som nepila, išla sa pozrieť do Viedne či Prahy a podobne. Podľa mesta je dodávateľ umytých pohárov jednoznačne seriózny,“ napísala Viera.

Karola zaujíma, či niekto odborne zhodnotil ekologický prínos takéhoto riešenia. „Či naozaj výroba hrubého plastového pohárika, jeho potlač, zber, preprava, umývanie a dezinfekcia, použité čistiace a dezinfekčné prostriedky, neznečistia náhodou prírodu a ovzdušie omnoho viac, ako výroba tenkých jednorazových pohárikov a ich následná recyklácia? Aby to nakoniec nebolo ako s obsahom železa v špenáte, kde sa vedci pomýlili o jednu desatinnú čiarku a svet desiatky rokov veril, že špenát nám dodá silu. Osobne si myslím, že terajšie riešenie je omnoho horšie pre prírodu ako klasické,“ napísal.

Niektorí nesúhlasia

Michaela nesúhlasí s tým, že poháre sa neumývajú. „V stánku sme boli tri dni. Poháre sme dostali sterilne čisté a vrátené použité sa dávajú do zvlášť nádoby, ktorú následne odnáša pracovník na sterilizovanie. Ak stánkar dá špinavý pohárik, je to jeho chyba. Telefónny kontakt na pána, ktorý má na starosti poháre aj cez deň, majú všetci, takže ak im náhodou čisté poháre dôjdu, je jednoduché riešenie. Avšak je nutné podotknúť, že za čistenie pohárov sa platí pár centami. Ak sa v tomto prípade snaží predajca pár centov ušetriť a pohár sám a zle umyje, je to opäť len zlyhanie jedinca,“ tvrdí žena.

Na jej komentár reagovala Jana: „Mne to prišlo divné, lebo my sme si kupovali punč a pohár bol čistý. Ale asi to nie je domyslené v jednej veci. Späť zobrať pohár musí každý predajca a teda potom aj zaplatiť za čistenie. To asi nie je v poriadku, ak platí aj za čistenie pohárov, ktoré on nepredal? Snáď aj toto domysleli.“

Naša redakcia sa s touto problematikou obrátila na mesto Trnava. Článok budeme aktualizovať.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj