Západoslovenské múzeum v Trnave vstúpi do nového roka s novou riaditeľkou. Od 1. januára sa vedenia inštitúcie ujme Lucia Duchoňová, dlhoročná zamestnankyňa múzea, ktorej menovanie schválili poslanci krajského zastupiteľstva na decembrovom zasadnutí. Návrh na jej vymenovanie predložil predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič na základe výsledkov výberového konania.
O post riaditeľa múzea prejavili záujem traja uchádzači. Výberová komisia, pozostávajúca z deviatich členov, ich posúdila na základe bodového hodnotenia a odporučila Luciu Duchoňovú ako najvhodnejšiu kandidátku. Jej vymenovanie predstavuje nový krok v riadení múzea, ktoré patrí medzi významné kultúrne inštitúcie regiónu.
Nová riaditeľka nahradí Martinu Bocánovú, ktorá 30. júna vo funkcii riaditeľky Západoslovenského múzea v Trnave skončila. Trnavak sa s novou riaditeľkou, pani Ing. Luciou Duchoňovou na krátky rozhovor:
Prečo ste sa rozhodli uchádzať o túto pozíciu?
V múzeu pracujem 20 rokov ako historička, a zároveň vediem oddelenie múzejných činností. Oddelenie, na ktorom odborní pracovníci spravujú zbierkový fond múzea uložený v depozitároch, zabezpečujú ochranu a uloženie predmetov a zhodnocujú ich výpovednú a informačnú hodnotu. Na základe tejto odbornej činnosti tvoria dramaturgiu výstav, expozícií a podujatí určených širokej laickej i odbornej verejnosti. Jednotlivé odborné činnosti sú navzájom poprepájané. Práve znalosť potenciálu Západoslovenské múzeum s jedinečným zbierkovým fondom a s kvalitným odborným zázemím ma viedla k rozhodnutiu zúročiť ich na pozícii riaditeľa.
Aké sú vaše hlavné ciele ako novej riaditeľky Západoslovenského múzea?
Mojou víziou je zo Západoslovenského múzea v Trnave vybudovať štandardné múzeum v ochrane a správe zvereného majetku, silného a rovnocenného partnera pre TTSK, kultúrne pamäťové inštitúcie v zriaďovacej pôsobnosti TTSK, múzeá, univerzity, mesto a akreditované regionálne a mestské inštitúcie. Zároveň prinavrátiť múzeu metodicko-poradenskú úlohu pre múzeá v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Kreovať priepustné a otvorené múzeum s podujatiami zameranými na rozvoj a tvorbu a komunity a zvýšiť návštevnosť múzea.
Aké výzvy považujete za najväčšie pri riadení múzea?
Mojou najväčšou výzvou je vytvoriť zo Západoslovenského múzea turisticky vyhľadávanú atrakciu regiónu, čo si vyžaduje zefektívniť vizuálne úpravy zamerané na skvalitnenie prezentácie múzea, dobudovať návštevnícke zázemie s prepojením na online priestor, spracovať dramaturgiu sprievodných edukačných podujatí, reinštalovať a doplniť expozície o nové technologické zariadenia, zefektívniť prácu centra múzejnej pedagogiky a v neposlednom rade zmeniť komunikáciu s návštevníkmi, hlavne smerom k novej mladšej generácii. Toto všetko je možné dosiahnuť kvalitnou a otvorenou spoluprácou s mestskými a župnými inštitúciami s presahom na zahraničných partnerov.