V Trnave sa pred Vianocami opäť uskutočnil tradičný lov zajacov. Táto dlhoročná poľovnícka tradícia však vyvoláva čoraz viac otázok a rozporuplných reakcií medzi obyvateľmi. Kým jedni v tom vidia nevyhnutnosť, iní považujú tento akt za zbytočný, ba až neetický.
Predvianočné poľovačky na zajace sú v niektorých oblastiach Slovenska zaužívané už desaťročia. Ich účelom je regulácia populácie, prevencia pred šírením chorôb a udržiavanie ekologickej rovnováhy v krajine. V minulosti bolo tiež zvykom, že zajačie mäso bolo súčasťou tradičnej vianočnej kuchyne.
Podľa mnohých je však problémom to, že dnes je zajacov v prírode oveľa menej ako kedysi. „Ešte sú u nás nejaké zajace na odstrel? Na poliach ich vidno ojedinele - vzácnosť,“ čuduje sa na sociálnej sieti Gabriela. Vplyvom urbanizácie, intenzívneho poľnohospodárstva a zmeny klímy ich populácia klesla. Čoraz častejšie sa stáva, že zajace, vytlačené zo svojho prirodzeného prostredia, pobehujú v blízkosti sídlisk a rodinných domov.
Kým v minulosti sa zajace často odchytávali do sietí, dnešné poľovačky majú iný charakter. „Zajace teraz pobehujú medzi činžiakmi, lebo sme ich vyhnali z polí, na ktorých vyrástli rodinné domy. A teraz ideme strieľať tie dva, čo tam zostali.“ Podľa obyvateľov už jednoducho nie je na čo poľovať a je to len zbytočné trápenie. „Dvoch zajacov ide odstreliť 20 poľovníkov,“ čuduje sa Zuzana.
Vznikli dva tábory - zatiaľ čo pre poľovníkov ide o udržiavanie tradícií a prírodnej rovnováhy, pre mnohých ľudí je tento akt symbolom nezmyselnej krutosti.