Prenájmom nehnuteľností si finančne prilepšuje mnoho ľudí. Nájsť však vhodného a slušného podnájomníka vie byť niekedy náročné. V mnohých prípadoch sa totiž prenajímatelia stretnú s ľuďmi, ktorí im neplatia či po odchode z nehnuteľnosti ju nechajú v zlom stave.
„Potrebujem poradiť a to, na čo si dávať pozor pri prenájme nehnuteľnosti? Vaše skúsenosti čomu sa vyvarovať a či sa to oplatí. Či nezaplatia alebo nezničia nehnuteľnosť atď. Ďakujem a možno to pomôže aj ďalším s vašimi skúsenosťami,“ uviedol Trnavčan na sociálnej sieti.
Medzi komentármi od ľudí sa pritom najčastejšie opakovalo, aby si prenajímateľ preveril nájomcov, či nie sú zadĺžení, uzatvoriť s nimi riadnu zmluvu, v ktorej si dať niekoľko dôležitých bodov a podmienok ako je depozit či mesačná výpovedná doba.
„No riadnu zmluvu spraviť a dva depozity nájmu a ak budú odchádzať skontrolujete, či je všetko v poriadku až potom vrátite depozit. Preto je vždy taká záloha keď by niečo zničili,“ napísal Ľuboš. „Dajte si podmienku, že musí byť zamestnaný (preukázateľne), 2 depozity, 1. mesačná výpovedná lehota,“ uviedla Blanche. „Asi najdôležitejšia vec je uzatvoriť zmluvu o krátkodobom nájme, nie podľa Občianskeho zákonníka. Keď si nie ste istý dajte si vypracovať zmluvu právnikovi a môžete ju potom používať ako vzor,“ komentovala Maja.
„Pozor aký typ zmluvy uzatvoríte, t.j. zmluvu o krátkodobom prenájme. Depozit je samozrejmosť, okrem zmluvy preberací protokol pri odovzdaní a prebratí nehnuteľnosti. Riadne opísané všetky stavy meračov. Nezabudnúť v zmluve doriešiť prípadný nedoplatok/preplatok za RV. A čo sa týka podnájomníkov, tak tu už treba mať len správny odhad. Treba sa pýtať na obhliadke všetko čo vás zaujíma,“ uviedol ďalší Trnavčan.
S ďalším tipom sa podelila aj Janka: „Aj foto všetkého pred prenajímaním, presné podmienky odstupu od zmluvy a výpovedná lehota. Zodpovednosť za škodu, nedoplatky/preplatky, aj preberanie pošty napr. A oznamovanie oznamov na dverách bytovky je fajn mať zapísané v zmluve.“
Viacero ľudí tiež upozorňovalo na študentov či rodiny s deťmi. „A pozor na napr. vysokoškoláčky ľúbia sa sprchovať, kúpať aj trikrát denne a spotrebujú vám vody jak vo veľkom olympijskom bazéne a pri vyúčtovaní vám aj plomby vypadnú od nedoplatku vody,“ napísal Dušan.