Cez sviatky ožil film Posledná bosorka, ktorý sa točil v Trnave. Chodili sme pozerať, či neuvidíme Dibarboru, píše Božka


Historický film Posledná bosorka z roku 1957 sa natáčala v Trnave

Foto: Cez sviatky ožil film Posledná bosorka, ktorý sa točil v Trnave. Chodili sme pozerať, či neuvidíme Dibarboru, píše Božka
Foto: FB/Trnava | Zobraziť galériu

Počas sviatkov si mohli ľudia pozrieť rozprávku Zázračný nos, ktorá sa natáčala na rôznych miestach vrátane Trnavy. Nie je to však jediná rozprávka, ktorá sa v tomto meste natáčala. V roku 1957 bol v Trnave natočený historický príbeh s názvom Posledná bosorka.

Film Posledná bosorka prináša fascinujúci pohľad na historické obdobie 18. storočia v Trnave, kde sa miešajú skutočné udalosti so silnou dávkou dramatizácie. Príbeh divákov prenáša do doby, keď sa študenti univerzity stretávajú s mešťanmi a cirkevnými autoritami, ktoré ovládajú školu a jej okolie. Konflikt vyvrcholí nečakanou udalosťou spojenou s obrazom, ktorý mladý maliar Peter namaľoval na požiadanie rektora univerzity.

Namiesto stvárnenia postavy richtárky vytvorí portrét pekného mladého dievčaťa, rybárovej dcéry. Tento čin, na pohľad jednoduchý, spúšťa lavínu nečakaných následkov, ktoré zasiahnu nielen vzťahy medzi študentmi a mešťanmi, ale aj postavenie cirkevných pánov a ich vplyv na univerzitu.



Trnavčania si zaspomínali

Na film si vďaka príspevku od Romana zaspomínali aj Trnavčania. Mnohí ho chválili, kým sa ďalší podelili o zážitky, ktoré si s filmom spájajú. „Krásny film, tieto staré filmy sú unikátne,“ napísala Michaela. „Krásny film a skvelé obsadenie, umelecký zážitok s hercami, ktorých mená sú zapísané vo filmovej histórii a ešte k tomu zábery z mesta Trnava, jeden z top slovenských filmov,“ uviedla Anna. Pamätám si ako sme tam chodili pozerať počas nakrúcania či neuvidíme Fera Dibarboru,“ podelila sa o spomienku Božena.

Na príspevok reagoval aj Miroslav, ktorý v komentári uviedol text profesora Šimončiča. „Roku 1956 sa dostal do našich kín slovenský historický film Posledná bosorka. Film som videl, vrátil som sa k spisu ružindolských bosoriek, zinventarizoval som ho (86 fólií v 26 konvolútoch), porovnal dej filmu s obsahom spisu a pustil som sa naivne do obhajoby Trnavy: Obsah filmu je úplne vymyslený, umiestnený do univerzitnej Trnavy, film je jej degradáciou, tvorcovia si mali najprv naštudovať dokumenty a pod.,“ napísal Miroslav.


Jeho komentár však neostal bez odozvy.  Je to film, nie dokument, preto je úplne jedno, či je dej vymyslený. Je to krásny starý film s výborným obsadením. A to stačí,“ napísala Adriana. „Ale no, veď to nie je dokument s vedecky overenými faktami. Je to krásny film o láske dvoch ľudí, ktorý končí happyendom. Šikovne zosmiešnil inkvizíciu a jej predstaviteľov. Postavy boli vymyslené, a všetko sa odohrávalo v našej krásnej Trnave. To je všetko a netreba za tým hľadať nič iné,“ komentovala Adriana.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trnavský kraj