Na Slovensku už platí transakčná daň. Aký dopad bude mať na podnikateľov?


Nový zákon o transakčnej dani. Čo musia spraviť živnostníci do marca?

Foto: Na Slovensku už platí transakčná daň. Aký dopad bude mať na podnikateľov?
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Od 1. apríla 2025 začne Slovensko uplatňovať transakčnú daň z finančných operácií, ktorá prinesie významné zmeny pre podnikateľov. Tento krok je súčasťou konsolidačného balíka na zníženie deficitu verejných financií, schváleného parlamentom minulý rok, pričom Ministerstvo financií predpokladá ročný prírastok do štátneho rozpočtu vo výške približne 700 miliónov eur.

Podľa nového zákona sa finančnou transakciou považuje každá platobná služba poskytnutá platobnou inštitúciou na základe príkazu alebo súhlasu daňovníka. Transakčný účet je definovaný ako platobný účet, ktorý patrí právnickej osobe alebo podnikateľovi, pričom nová legislatíva zavádza povinnosť mať tento účet pre každého podnikateľa.

Hoci sa naň vzťahujú nové povinnosti, mnohí podnikatelia si ich vyložili nesprávne. Aká je teda realita?  Do konca marca 2025 museli živnostníci nahlásiť svojej banke tzv. transakčný účet. Mnoho podnikateľov sa mylne domnievalo, že si museli otvoriť nový, špeciálny podnikateľský účet. V skutočnosti to nie je povinné – transakčným účtom môže byť aj bežný osobný účet, ak sa používa na podnikateľské transakcie.

Banky však motivujú živnostníkov k otváraniu podnikateľských účtov, čo môže byť pre niektorých výhodné, no nie je to nevyhnutnosť, informuje portál techbyte.sk.

Ako funguje transakčná daň?

Transakčná daň sa bude uplatňovať na:

  • Elektronické transakcie – sadzba 0,4 % (maximálny odvod 40 eur na transakciu)
  • Hotovostné výbery – sadzba 0,8 % (bez maximálneho limitu)
  • Ročný poplatok za kartu – 2 eurá

Platby kartou samotnou dani podliehať nebudú. Pri slovenských účtoch bude banka odvádzať daň automaticky, pri zahraničných účtoch si ju podnikateľ bude musieť vypočítať a zaplatiť sám.

Aký účet je najlepšie používať?

Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) upozorňuje, že nahláseným transakčným účtom môže byť aj osobný účet. Povinnosť otvoriť podnikateľský účet nie je nutná – živnostníci môžu nahlásiť aj svoj bežný osobný účet. Ak majú viacero osobných účtov, stačí označiť jeden ako transakčný.

Zákonom určené platby sa musia realizovať z nahláseného transakčného účtu. Použitie iného účtu na podnikateľské transakcie by znamenalo porušenie zákona. Napriek tomu sa odporúča mať dva oddelené účty – jeden na súkromné a druhý na podnikateľské transakcie. Ak sa na transakčnom účte budú nachádzať aj súkromné platby, môžu byť nesprávne zdanené.

Daň sa vzťahuje na:

  • Živnostníkov a fyzické osoby-podnikateľov
  • Právnické osoby s podnikaním na Slovensku
  • Zahraničné subjekty s účtami v slovenských bankách

Ako sa to dotkne živnostníkov s paušálnymi výdavkami?

Tí, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, nemusia mať obavy zo zmien v ich systéme zdanenia. Paušálne výdavky slúžia len na výpočet daňového základu a nemajú vplyv na platobný styk.

Výnimky z platenia dane

Nie všetky transakcie podliehajú novej dani. Výnimku tvoria platby súvisiace s úhradou daní, odvodov či príspevkov do štátneho rozpočtu, ako aj platby do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní. Daň sa takisto nebude vzťahovať na transakcie realizované cez poštový platobný styk Slovenskej pošty alebo na prevody medzi účtami toho istého daňovníka v rámci jednej finančnej inštitúcie.

Rozšírili sa aj skupiny subjektov oslobodených od tejto dane. Oslobodené budú právnické osoby v neziskovom sektore, ktoré spĺňajú podmienky zákona o dani z príjmov. Do tejto kategórie patria napríklad občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, organizácie poskytujúce verejno-prospešné služby, účelové zariadenia cirkví a náboženských spoločností, výskumné a vývojové organizácie či Slovenský červený kríž.

Medzi ďalšie oslobodené subjekty patria právnické osoby, ktorých výdavky sú súčasťou rozpočtových limitov verejných výdavkov a ktoré nie sú zriadené primárne na podnikateľské účely. Ide o rôzne verejné inštitúcie pôsobiace v oblastiach ako veda, kultúra či cestovný ruch.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Trnavskom kraji