Trnavská univerzita uverejnila na svojej sociálnej sieti smutnú správu. Do večnosti odišiel 81-ročný teológ a vysokoškolský pedagóg Ján Ďurica. Narodil sa 30. júla 1943 v Hriňovej. Základnú školu navštevoval v rodisku, strednú školu vo Zvolene, kde v roku 1960 zmaturoval.
Po úspešnom prijatí do kňazského seminára v Bratislave študoval v rokoch 1961-1966 teológiu a filozofiu na teologickej fakulte v Bratislave. Tu bol vysvätený za kňaza dňa 5. júna 1966. Po vysviacke pôsobil ako kaplán vo Vrútkach, následne nastúpil na vojenskú službu, po nej bol určený za kaplána v Krupine.
V roku 1971 mu komunistický režim odňal štátny súhlas na vykonávanie duchovnej činnosti. „Zakázali mu verejne pôsobiť ako kňazovi a odsúdili ho na osem mesiacov väzenia. Trest si odpykal nútenou prácou ako kurič v Prievidzi a Martine. Po amnestii v roku 1973 pôsobil ako správca farnosti v Necpaloch – Príbovciach, od roku 1977 v Turanoch nad Váhom, a od roku 1980 vo Vrútkach,“ opisuje univerzita a pokračuje, že do rehole Spoločnosti Ježišovej vstúpil Ďurica 22. apríla 1978 v Novej Lehote. Slávnostné sľuby zložil 2. februára 1988 vo Vrútkach. Ako jezuita si doplnil štúdium teológie a v roku 1992 získal licenciát na Pápežskej teologickej fakulte v hlavnom meste Poľska.
Po páde komunistického režimu ho v januári 1990 bol Ďurica vymenovaný za prorektora Kňazského seminára svätého Cyrila a Metoda v Bratislave, no už v septembri ho biskup Rudolf Baláž poveril spravovaním farnosti v Banskej Bystrici – Radvani. Okrem toho bol poverený vedením hnutia Neokatechumenátnej cesty a prednáškami z biblických vied v Kňazskom seminári svätého Františka Xaverského v Slovenskej Ľupči, ktorý bol od roku 1993 detašovaným inštitútom Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave so sídlom v Badíne.
„Už v tomto období otec Ján začal vypomáhať s prednáškami z pastorálnej teológie a liturgiky na znovuobnovenom Teologickom inštitúte svätého Alojza v Bratislave, ktorý je dnes Teologickou fakultou Trnavskej univerzity,“ doplnilo vedenie Trnavskej univerzity.
Univerzita v Trnave sa rozhodla oceniť bohaté učiteľské pôsobenie kňaza tým, že mu v roku 2010 udelila Cenu Martina Palkoviča. Tá sa udeľuje za vynikajúce pedagogické pôsobenie. Aj vo Vrútkach si ho veľmi vážili, preto mu vedenie mesta udelilo cenu primátora mesta a jeho rodná Hriňová mu v roku 2013 udelila čestné občianstvo. Jeho celoživotným vedeckým nasadením bolo Sväté Písmo: prednášky, štúdie a najmä viacročná editorská a redakčná práca na príprave vydania prekladu celého Svätého Písma, ktoré pripravil prelát Anton Botek.
Zosnulý Ján Ďurica publikoval 7 vedeckých a odborných monografií, 4 vysokoškolské učebnice, 6 učebných textov, 25 vedeckých a odborných štúdií. Po ukončení pedagogického pôsobenia na Teologickej fakulte pôsobil v komunite Kolégia Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave ako redaktor jezuitského mesačníka Posol a zároveň aktívne pôsobil v Rádiu Mária, kde slúžieval sväté omše a tiež pravidelne prispieval formačnými prednáškami. Do konca svojho života aktívne pôsobil ako člen Neokatechumenálneho hnutia.